PIĘKNE CIAŁO = ZDROWE CIAŁO

Każdy z nas marzy o tym, żeby jeść odpowiednio, ćwiczyć i dobrze wyglądać. ALE coraz więcej osób, mimo wyrzeczeń, restrykcyjnej diety, dużej samodyscypliny i ogromnego wysiłku fizycznego nie może uporać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej,  a dodatkowo męczy go ciągła senność, i ogólne rozdrażnienie lub depresja.

Jeśli jesteście pewni, że zrobiliście wszystko, aby zrzucić nadbagaż a waga ani drgnie, a wręcz się zwiększa musicie zrobić badania.

Jakie???  już piszę…

HORMONY TARCZYCY I TSH
Gwarancja dobrego metabolizmu – tarczyca. Jej prawidłowe funkcjonowanie i wytwarzanie dostatecznej ilości hormonów FT4 i FT3 oraz dobra konwersja FT4 do FT3 jest gwarancją poprawnie działającego organizmu.

(Przeważająca ilość hormonów tarczycy jest związana z białkami, tylko niewielki procent jest w stanie wolnym FT3, FT4, który odpowiada za działanie biologiczne. Dlatego też oznaczenie FT3 i FT4 jest bardziej miarodajne niż T4 i T3).

Badanie: TSH, FT3, FT4 ewentualnie anty TPO i anty TG
Ps. Pamiętajmy, że normy laboratoryjne odnoszą się do ogółu, a nie do wybranego przypadku. Skonsultujmy więc nasze wyniki z doświadczoną osobą.

INSULINA I GLUKOZA
Gospodarka węglowodanowa, na równi ważna z hormonami tarczycy.
Pojedyncze badanie glukozy na czczo mało mówi nam o stanie naszych hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu węglowodanów. Ważne jest zestawienie glukozy z insuliną (najlepszą opcją jest zestawienie ze sobą dwóch krzywych: glukozy i insuliny).

Dopiero ich stosunek informuje nas czy wszystko gra lub może mamy insulinooporność, która sama w sobie wyrządza wiele złego (także pomaga nam odkładać tłuszcz pod skórę i między narządami) i zaniedbana doprowadzi nas do cukrzycy.

Badania: glukoza i insulina, opcjonalnie krzywa glukozy i insuliny, C-peptyd

NADNERCZA
Kiedy chcemy się odchudzić oprócz często restrykcyjnej diety, takiej, której kaloryczność oscyluje duuużo poniżej naszego zapotrzebowania, dorzucamy także wysiłek fizyczny. Na początek rozkręcamy się a więc delikatnie. Z czasem, stajemy się bardziej wytrenowani więc wrzucamy 5 bieg i co się dzieje, w pewnym momencie dajemy z siebie maksa,a waga staje jak zaklęta lub nawet lekko drga do góry.
To znaczy, że nasze wypracowane i wypalone nadnercza mówią STOP! Nie dają rady być ciągle na wysokich obrotach. Najpierw praca, masa obowiązków i jeszcze więcej nerwów a wieczorem na dobitkę ostry trening. Dodatkowo kawa czy energetyki dodają nam chwilowego kopa, a tak naprawdę przy początkowych fazach wypalenia nadnerczy narobią więcej szkody niż pożytku.

Badania: kortyzol, ACTH, DHEA, opcjonalnie adrenalina i noradrenalina

HORMONY PŁCIOWE
Często bywa tak, że jeśli któreś z powyższych badań są złe, ma to niestety rzutowanie na gospodarkę hormonalną kobiet i mężczyzn. Wszystkie reakcje w organizmie są ze sobą w pewnym stopniu powiązane i tak na przykład jeśli mamy problem z gospodarką węglowodanową to mamy większe prawdopodobieństwo pojawienia się u kobiet policystycznych jajników lub na odwrót. Zmęczenie nadnerczy osłabia między innymi produkcję testosteronu, powodując u mężczyzn między innymi stany depresyjne, odkładanie się tkanki tłuszczowej w  „kobiecych miejscach” jak np. oponka na brzuchu czy ginekomastii i wiele innych.

Badania: ważne jest, aby kobiety wykonywały badania w określonych dniach cyklu.
estradiol, progesteron, prolaktyna, FSH, LH, testosteron

ALERGIE POKARMOWE I NADWRAŻLIWOŚCI POKARMOWE
Temat rzeka… Podstawą zdrowego organizmu jest jego odpowiednie jakościowe i ilościowe odżywienie. To, co brzydko mówiąc wkładamy do ust, to tylko jedna strona medalu, drugą i ważniejszą jest to jak nasz układ trawienny sobie z tym poradzi i czy jelita są szczelne i odpowiednio pracują, aby przepuścić tylko te potrzebne i wartościowe składniki pokarmowe.
Pamiętajmy o zapewnieniu prawidłowej homeostazy jelit poprzez prawidłową kolonizację bakterii probiotycznych oraz o zapewnieniu ciągłości jelita.

Badania: badania alergii pokarmowych IgE na dany alergen, badanie nadwrażliwości pokarmowych IgG zależnych

Warto dla pełnego obrazu naszego zdrowia dołączyć takie badania jak
morfologia, CRP, analiza moczu, lipidogram czy próby wątrobowe.

Prawidłowo zinterpretowane wyniki badań i wystosowanie do nich odpowiednich zaleceń, diety, zmiany stylu życia a niekiedy i potrzeba farmakoterapii jest gwarancją uzyskania założonych celów.

Pamiętajmy, aby na siłę nie szukać chorób i nie zganiać naszych niepowodzeń z odchudzaniem na to, że „pewnie coś mi dolega”. Jeśli jednak jesteście pewni, że robicie wszystko, a nie widzicie zadowalających efektów i dodatkowo wasze samopoczucie się pogarsza warto skonsultować się ze specjalistą, jakie badania należałoby wykonać oczywiście zapraszam też do mojej poradni dietetycznej Nutribalance.