GŁODÓWKA – ZYSK CZY STRATA?

ZANIM ZACZNIESZ CZYTAĆ ZASTANÓW SIĘ CZY WOLISZ W CIĄGU DWÓCH TYGODNI  STRACIĆ 5 KG WODY, MIĘŚNI I TREŚCI Z JELIT?

CZY JEDNAK WOLISZ STRACIĆ 4 KG TŁUSZCZU I CM W OBWODACH PRZEZ 1-2 MIESIĄCE.


Jak wiele osób w pewnym etapie swojego życia stwierdza, że ich wygląd, waga powinny się zmienić.
Zmienić w trybie – JUŻ!

Bo wakacje, bo lato, bo ślub, bo zmieniam swoje życie. Z pomocą przychodzi DIETA NISKOKALORYCZNA. Ale kto chce czekać miesiąc, dwa na jakieś efekty. Ludzi mózg działa na tworzeniu działań wymagających jak najmniej nakładu pracy. Tak więc zaczynamy poszukiwania najskuteczniejszego sposobu zrzucenia jak największej wagi w jak najkrótszym czasie. Internet, koleżanka, gazety i mamy do wyboru pełen wachlarz ekstra skutecznych diet: kopenhaska, kapuściana, bananowa, jabłkowa, ryżowa, norweska, 5 dni- talia osy, na odmłodzenie, 1000 kcal i mniej oraz wiele, wiele innych.

Zaczynamy odchudzanie. Mija 2-3 tyg. Efekt na wadze niesamowity, efekt naszego humoru, nastroju i samopoczucia – beznadziejny. Łamiemy się. Jemy wszystko w nadmiernych ilościach. Za kilkanaście dni stajemy na wadzę a tam WIĘCEJ KILOGRAMÓW NIŻ BYŁO PRZED DIETĄ!
Załamanie, zastanawianie się po co nam to, tyle poświęcenia. Wracamy do normalnego jedzenia.
Za kilka tygodni, miesięcy zbliżamy się do ważnego momentu w życiu i chcemy dobrze wyglądać więc wracamy na ekstra dietę i schemat powtarza się w kółko.


Udowodnione jest, że restrykcyjne diety, stosowane systematycznie  powodują rozregulowanie ośrodka GŁODU I SYTOŚCI ZLOKALIZOWANEGO W PODWZGÓRZU. Powoduje to, że osoba X rozpoczynająca swoje odchudzanie po kilku latach uzyskuje wagę o 7-10 kg większą od wagi wyjściowej.


A teraz coś z badań naukowych

* Studenci zostali podzieleni na 2 grupy

I etap badania
Kaloryczność na poziomie około 750 kcal, małą aktywność fizyczna

WYNIK: spadek wagi średnio o 25 %, utrzymanie sprawności intelektualnej ale spadek fizycznej, obniżenie spoczynkowej przemiany materii, obniżenie wyniku hemoglobiny, uczucie zimna, wyostrzenie słuchu i brak tolerancji na głośne dźwięki, obsesyjne myślenie o jedzeniu

II etap – cel – powrót do wagi przed eksperymentu

Podział studentów na dwie grupy
I) losowy przydział zwiększenia kcal: 400, 800, 1200, 1600 kcal
II) brak ograniczeń ilości konsumowanego jedzenia

WYNIK
I) wzrost wagi odpowiednio 0,3%, 9,1%, 11,1% i 19,2%. Dodatkowo silne odczucie głodu (większe niż podczas głodówki)
II) Rok po rozpoczęciu eksperymentu nie tylko wrócili do poprzedniej wagi, ale ją przekroczyli .

90-95% osób odzyskuje w ciągu roku od 1/3 do 2/3 straconych kilogramów, całość zaś w ciągu 5 lat.

Odżywiajmy się zatem normalnie, mając na uwadze nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli natomiast poczujemy, że powinniśmy zrzucić wagę czy podejrzewamy u siebie chorobę dietozależną udajmy się do specjalisty.